Nutno říci, že spínače jsou jedním z největších vynálezů lidstva. Mnoho lidí se na ně tak nedívá, ale faktem je, že život bychom si bez nich už neuměli představit. Najdeme je prakticky na každém elektrickém zařízení.
 
Jak vlastně fungují? Princip je v podstatě jednoduchý. Jejich účelem je spojit či rozpojit elektrický obvod, který do zařízení přivádí proud.klasický vypínač na rozsvěcení světla.jpg
 
Avšak lidé jsou lidé a základní, jednoduchý tvar jim brzy přestal stačit. Proto vymysleli spoustu dalších. A jako vše, i vypínače podléhají módním trendům. Cílem je však vždy jednoduchost použití.
 
Základním typem, který najdeme například na stěnách místností, využívaný například k rozsvícení lustru, je běžný přepínač. Běžně najdeme dvě formy tohoto typu vypínače. Dříve byly častější menší, obvykle černé barvy, na plochém, bílém podkladu. Dnes však najdeme spíše větší typ, kdy vypínač vyplňuje celý prostor a i základna je vyvýšená.
 
Samozřejmě tento typ nenajdeme jen na stěnách, nýbrž například i na starších typech vysavačů. Je jedním z nejspolehlivějších a nejméně poruchových. Přesto byl postupně nahrazován jiným typem.
 
Tím je tlačítkový spínač. V současné době je k nalezení prakticky na všech elektrických spotřebičích, pračkou počínaje a mikrovlnnou troubou konče. Jeho předností je úspora prostoru a také to, že příliš nevyčuhuje do prostoru. Dá se říci, že je dnes nejpoužívanější.
 
Jiným typem, který se často používá, je typ otočný. Používá se na některých spotřebičích a jeho výhoda spočívá v tom, že kromě samotného zapnutí je možné nastavit i intenzitu procházejícího proudu. Najdeme jen například u některých mixérů.otočný vypínač na pračce.jpg
 
Posledním typem, o kterém se zmíním, je typ pákový. Může se zdá, že se podobá předchozímu, konkrétně v tom, že můžeme současně nastavit i intenzitu, ale není to pravda. Pákový druh má totiž pouze několik nastavení, zatímco otočný lze volně korigovat.
 
Proto je pákový spínač používán nejméně, a to z dobrého důvodu. Tím je především jeho velikost a určitá neohrabanost. Přesto jej však na určitých, převážně větších, spotřebičích najdete.
 
Tak, nyní víte o nejběžnějších druzích vypínačů. Dokázali byste určit, který je vhodný pro jakou příležitost?