Život za mřížemi

Život za mřížemi představuje nepochybně svět sám o sobě. Určitě se všichni shodneme v tom, že když se člověk dopustí trestného činu, potřebuje trest. Ovšem pravdou je, že život ve vězení může člověka i zlomit. Jak to vůbec vypadá za mřížemi?

Režim je ne nepodobný tomu, který fungoval na vojně. Budíček cca v šest, o svátku o hodinu déle. Některé cely jsou po dvou lidech, některé dokonce po osmi.
ostnatý drát

Na vycházky docházejí vězni na vyhrazená místa. Děje se tak jednou denně a minimální čas je jedna hodina. Ovšem nejsou povinné a záleží na každém, zda možnosti využije. V případě slušného chování (samozřejmě pokud se nejedná o vězení se zvýšenou ostrahou) je možné uskutečnit i vycházku mimo objekt. Samozřejmostí je slušné chování, včasný návrat a naprostá abstinence. Dokonce je možné výjimečně strávit i víkend mimo zařízení, jako odměna za slušné chování. Je však nutné nahlásit místo pobytu a čas návratu.

Zdravotní péče je zajištěna 24 hodin denně. Doktor má ordinaci přímo v objektu. V případě odbornějšího vyšetření se odváží vězni-pacienti služební eskortou do místa vyšetření.

 

Lidská síť

Do objektu také dochází pravidelně sociální pracovník, psycholog, vychovatel, terapeut a další odborníci, kteří pomáhají vězni rozebírat důvody, proč se dostal tam, kde se dostal a jak plánují vést svůj život po výkonu trestu.
ostnatý drát

Návštěvy rodiny či přátel jsou povolené jednou za měsíc na tři hodiny. Odsouzeného moou navštívit maximálně 4 osoby včetně dětí.

Co se týká práce ve vězení, je to složité. Dříve bylo povinností tyto lidi zaměstnávat, z výdělku se hradilo ubytování a kapesné, to co si dotyčný vydělal prací, se ukládalo. Někdo si tak přišel ve vězení ke slušným penězům. Jenomže to bylo kdysi. Dnes je to složité. Chybí poptávka a dílen, které umožňují zaměstnávání vězňů je skutečně málo. Přitom mnozí vězni by to ocenili. Nejen kvůli kapesného, ale aby měli na placení svých osobních pohledávek, které díky pobytu ve vězení rostou do astronomických výšin. A tak vězni tráví obvykle 24 hodin denně v uzavřeném prostoru.