Peníze jsou potřeba, hlavně na začátku a také v průběhu jako občasná finanční injekce, než se společnost vypracuje na takovou úroveň, kdy to pokryje vlastním ziskem. Do takového stádia vede dlouhá cesta plná omylů a úšlapů, kterých se holt nejde zbavit a nelze je tak nějak přeskočit rovnou do úspěchu. Každý podnikatel či podnikatelé jednou narazí na překážky a rozcestí, kde bude nutné se rozhodnout. Mohou to být počáteční investice do technologie, know-how apod., i ten prachsprostý web se může vyšplhat na milionovou investici, a to v tom lepším a levnějším případě. Samozřejmě, čím zkušenější společníci, tím jednodušší start.
 
zásoby

Zachránce i soudce

Ti, kteří potřebují právě takovou finanční pomoc, jdou do banky. Na rozdíl od investorů si banka nežádá žádný podíl (většinou), ani práva spojená s výplatou zisku či likvidačním zůstatkem. Banka si žádá pouze a jenom o úrok, což se může jevit jako obzvláště výhodné, protože jakmile částku splatíte, už vám nikdo do ničeho kafrat nebude. Ideálně, pokud vaše podnikání vyjede ku světlým zítřkům, můžete se pustit do předčasného splacení, a tak se vám dostane ulehčení už na začátku.

peníze
 
Co však může být problém, tak je úroková sazba a obnos peněz, které poté budete muset bance vrátit. Zatímco investor podstupuje riziko toho, že se mu nic nevrátí, bankám se tento přístup moc nelíbí. Proto je zde také vůbec problém danou půjčku dostat, protože ne všichni vám rádi půjčí na váš naprosto úžasný nápad zkombinovat kolo s letadlem, který dozajista prorazí do budoucnosti a do pěti let budete stát v čele Hondy a Volkswagen group. Spousta podnikatelů, hlavně těch mladých bez jistoty splacení, totiž narazí přesně na tento problém – přesvědčit investora je jednodušší (pokud narazíte na někoho, kdo nemá vůbec páru o tom, co děláte) než banku.

dolary
 
Možná se vám ale poštěstí a banka taky nebude mít ani tucha o tom, co budete dělat. Každopádně z dlouhodobého hlediska se vyplatí banka s tím, že budete držet stále otěže společnosti vy.