Dámy a pánové, kdo to má

Obecně lze říct, že v linuxovém řešení jako takovém je nějakým způsobem „namočeno“ prakticky celé prostředí internetu. Jakkoliv je tento prostor rozdělen mezi Apple, Microsoft a Linux, přičemž nemalá část uživatelů není přímo vyhraněná a z každé distribuce využívá to, co se jí hodí, 90% všech řešení a zařízení online světa má svůj původ právě v Linuxu. Lze říci, bez něho by nebyl internet.
linux provozní systém

Důvodem je především fakt, že podstatná část tohoto operačního programu je zdarma a jde o tzv. Open source řešení – to znamená, že na rozdíl od komerčně prodávaných distribucí ho lze legálně zdarma kopírovat ostatním a kreativně pracovat s jeho zdrojovými kódy. Právě proto je tolik atraktivní i pro vývojáře i těch největších firem.
tučňák maskot

Windows řešení

Microsoft se nechal touto myšlenkou natolik zlákat, že přichází na trh s vlastní linuxovou distribucí SecureOS. Je určena k prodeji určité specifické skupině zákazníků a přestože není primárně propagována jako „tučňáková“ odnož, je více než jasné, odkud v tomto případě vane pomyslný vítr.
batole u notebooku

Výhody pro uživatele

Pokud se rozhodnete do tohoto prostředí proniknout jako uživatel, velmi příjemné je tedy především to, že veškerý potřebný software je zdarma a lze ho v plné verzi pohodlně stáhnout z internetu. Existuje mnoho modifikací, mezi kterými si lze vybírat.

Čas od času se objeví betaverze novější distribuce, která se ale stává oficiální až po vychytání všech much zkušenými uživateli. To je možné právě proto, že je volný přístup ke zdrojovým kódům. V případě komerčních systémů musíte čekat, až firma chybu zaregistruje, opraví a pošle vám odpovídající aktualizaci, v tomto případě se toho můžete ujmout i sami. Samozřejmě ale lze využívat pouze už vyladěné distribuce a tuto práci nechat na jiných.

Další výhodou je to, že se Linux naprosto přizpůsobí uživatelským schopnostem a zvyklostem. Pokud si neumíte představit svůj život bez Windows prostředí a bojíte se změn, lze nainstalovat linuxovou distribuci, která vzhled „oken“ přesně kopíruje. V zásadě lze ale říct, že pokud se rozhodnete pro tuto změnu, největším „problémem“ pro vás bude zvyknout si na to, že je toto prostředí mnohem víc uživatelsky příjemné a disponuje intuitivnějším ovládáním.

Tento systém je ze své podstaty také imunní vůči všem počítačovým virům, takže zcela odpadá nutnost instalace antivirových programů. To může výrazně zvýšit výkon vašeho počítače.

Jediným typem uživatelů, kterým tato platforma nebude úplně vyhovovat, jsou fanoušci počítačových her. Tady se bez komerční distribuce plnohodnotně neobejdete, protože spousta her vám bez ní prostě nepoběží. Ostatní úkony ale zvládnete bez problémů.

Dvojí život

Pokud se obáváte, že kompletní výměna prostředí by pro vás byla příliš velkým soustem, dobrou zprávou je, že ho můžete otestovat na svém počítači i vedle svého „mateřského“ systému. Máte tak k dispozici dva účty, mezi nimiž lze přepínat. Linux lze navíc vyzkoušet také přímo z CD, tedy bez nutnosti přímé instalace.