Počáteční radost a nadšení máte za sebou, novinku jste oznámili rodině a přátelům a nyní vás čeká příprava na porod a miminko samotné. Hlavně hlavu vzhůru, čekají vás jen samé příjemné věci.

dudlík s bryndákem

Prvotně se neukvapte a nekupujte každý obleček nebo hračku, kterou uvidíte v obchodě nebo na internetu. Do základní výbavy pořiďte body s dlouhým nebo krátkým rukávem, podle ročního období, do kterého se dítě narodí. Dále se vám budou hodit overaly, které se snadno oblékají a to ocení zejména maminky prvorodičky, které se bojí oblékat věci miminku přes hlavičku. Pohodlné a praktické jsou dupačky, nějaký kabátek na cestu z nemocnice, v létě lehkou čepičku, v zimě teplejší a rukavičky. Novorozenci totiž nemají vyvinutou termoregulaci těla, proto je potřeba držet miminka v teple. Rukavičky se také oblékají, aby se malými nehtíky nepoškrábali. Novorozencům většinou padne velikost 56 až 62, pokud teda nejsou předčasně narození, tady se je samozřejmě potřeba menší velikost. Od každé velikosti nakupujte pár kousků, miminko rychle roste a zbytečně byste některé oblečky nevyužila.

Před narozením miminka se také rozhodněte, zda budete používat jednorázové pleny nebo látkové. Pokud si zvolíte jednorázové, do porodnice si pořiďte vel. 1, na další týdny již už tolik potřebovat nebudete, proto už kupte raději vel. 2. Látkové pleny jsou finančně náročnější, ovšem určitě ekologičtější varianta. Akorát si musíte pořídit několik sad, jelikož ze začátku to bude pro vás velmi časově náročné a nebudete stíhat pleny prát. Další nezbytností pro fungování s miminkem jsou pleny látkové na ublinknutí.
růžové botičky

Samozřejmostí je postýlka, do které kupte kvalitní matraci. Jestli si pořídíte kapsář na postýlku, mantinel nebo hnízdečko pro miminko, to už je jen na vás, není nezbytnost. Určitě věnujte pozornost koupi monitoru dechu. Některé porodnice dokonce monitory půjčují za určitý poplatek, který vám může proplatit vaše zdravotní pojišťovna. Pro prvního půl roku až rok se vám určitě bude hodit a budete se cítit jistější. Další dobrou vychytávkou je chůvička, kterou využijete hlavně v domě, ale i v bytě za zavřenými dveřmi se vám bude hodit. Některé mají velký dosah, takže ji využijete např. na zahradě. Pokud máte v plánu cestovat s dítětem autem, pořiďte si autosedačku, tzv. vajíčko.

Kočárek si určitě vyberte před narozením dítěte a kupte ho buď před narozením a schovejte někde u rodiny nebo ho vyzvedněte až po narození děťátka.