Prevence
Nejlepší a nejsnazší ochranou je prevence. Už při vyskladnění potravin je vhodné je zkontrolovat, zda jsme si tyto nezvané návštěvníky nepřinesli z obchodu. Dále je vhodné ohrožené potravy skladovat v dobře uzavíratelných nádobách, je jedno, jestli skleněných nebo plastových. Jedná se o mouku, obiloviny a výrobky z nich, luštěniny, cukr, ořechy ale i čokoládu a některé koření.
Je také dobré mít poličky s potravinami přehledné, čisté a nepřeplněné. Mít tak přehled a okamžitě zjistit přítomnost molů.
Pšenice ve sklenici
Co při napadení potravin?
Při napadení potravin moli nejčastěji nalezneme jejich larvy, které jsou špinavě bílé s tmavou hlavou, dosahující nejvýše 12 mm. V potravinách však nalezneme také jejich trus v podobě malých černých kuliček, pavučinky a zámotky po kuklení. Upozornit nás mohou také dospělí jedinci, jedná se o přibližně 12 mm velké motýlky zbarvené hnědošedě s tmavšími pruhy na křídlech. Zdravotně jsou takovéto potraviny nezávadné, ve smyslu, že moli nepřenáší nemoci. Nikdo ale nechce jíst červíky a jejich výkaly.
Kontaminované potraviny je třeba okamžitě vyhodit a zlikvidovat. Pročistěte nejlépe celou spíš, abyste zaručeně odstranili všechny napadené potraviny. Poličky důkladně vymyjte a vysajte, abyste se ujistili, že v žádné škvíře vajíčka nezůstala. Pokud ještě nemáte preventivní opatření, podnikněte je. Pro jistotu je také vhodné pořídit si mololapače na bázi feromonů, čímž se zbavíte dospělců dřív, něž nakladou další vajíčka. Z „babských rad“ prý pomáhá použít hřebíček, levanduli, citrónovou kůru či cedrové dřevo. Tato aromata prý moly odpuzují.
police s potravinami
Problematické kontaminace
Pokud máte vlastní firmu zabývající se potravinami, nebo váš dům trpí dlouhodobou velkou kontaminací moly a potřebujete se jich už akutně zbavit, nebojte se oslovit nějakou firmu zabývající se dezinsekcí.