Dnes je poměrně běžné, že se děti seznamují s televizí již ve velmi malém věku. Přeci jen, pro rodiče, který už tak má dost práce s uklízením, vařením a praním hory špinavého prádla, které malé dítě dokáže vyprodukovat, je mnohem jednodušší svého potomka odložit před televizi, aby se zabavilo a v relativním klidu si dělat to, co potřebuje.

Toho se samozřejmě chytli i televizní producenti, kteří začali vytvářet spoustu nejrůznějších více či méně kvalitních pořadů pro děti všech věkových kategorií. Jejich společným jmenovatelem je to, že se na obrazovce stále něco děje, něco se hýbe či někdo mluví. Je to proto, aby se udržela dětská pozornost.

vlak1

Jedním z těchto pořadů je i anglický seriál Thomas the Tank Engine, u nás známý pod názvem Mašinka či Lokomotiva Tomáš. O co se přesně jedná?

Ve stručnosti tento seriál vypráví příhody antropomorfizovaného vlaku jménem Tomáš, což je vlastně jen lokomotiva s lidskou tváří, a jeho kamarádů. Vyskytují se zde samozřejmě i lidé, a zažívají nejrůznější dobrodružství.

Faktem je, že design postav rozhodně není zrovna nejlepší. Člověk by téměř čekal, že se jej děti budou spíše bát. Opak je však pravdou, a ve své domovské zemi je jedním z nejoblíbenějších dětských pořadů. Svou oblibu si pak získává také u nás.

vlak2

Podobně jako u jiných podobných pořadů, i zde se jedná prakticky o půlhodinovou reklamu na hračky s hlavním hrdinou, především pak vláčky, ať už elektrické nebo dřevěné.

A pro koho je tento produkt určen? Především pro ty nejmenší. Děj je jednoduchý, přímočarý a snadno pochopitelný a stravitelný. Samozřejmě nesmí chybět obligátní lekce, kterou se má náš potomek naučit, jako pomáhat ostatním, nebýt sobecký, a tak dále.

Fakt je, že starší generace ho buď najde nudný, nebo se bude bavit nad hloupostí a prvoplánovostí zápletek. Ať tak či tak, mezi dětmi je velmi populární a je pravděpodobné, že tomu tak i zůstane. Koneckonců, mohlo by být i hůř.