Během zimních měsíců dostává naše zdraví pěkně zabrat. Počasí venku si s námi rádo zahrává a ranní mínusové teploty nás táhnou do své náruče. Přechody mezi vytápěnými vnitřními prostorami a venkovními mínusovými teplotami nám také nepřidají. V městské hromadné dopravě, na úřadech, v práci i ve škole se můžeme nakazit chřipkou či dokonce angínou. Rýma nebo bolest v krku nám může pěkně znepříjemnit život. Zde je několik tipů, jak posílit svou imunitu a díky tomu nachlazení předcházet.
rýma a nachlazení
Úplným základem, který se nevyplácí podceňovat, je dostatečně se oblékat. Rukavice a čepice by neměly chybět. Ústa a nos si schovejte do teplé šály. Přínosné je také nošení roláku. Důležité je mít krk v teple. Dále bychom si měli dávat pozor na zahalené kotníky. V poslední době se tento nešvar hodně rozmohl. Odhalenými kotníky z módního hlediska zabodujeme, ale z toho zdravotní pak časem zapláčeme.
Pro správné fungování imunitního systému je důležitý dostatek tekutin. Přísun nesycených nápojů by měl být dostatečný. V zimním období jsou vhodné neslazené čaje nejrůznějších příchutí.
Při posílení imunity nám mohou pomoci vitamíny. Tím nejběžnějším je vitamín C. Obsahuje ho většina druhů ovoce. Doplnit ho můžeme také pomocí tabletek, které se dají koupit v lékárně nebo drogerii. V tabletkách je k dostání i česnek, který podporuje přirozenou obranyschopnost. Přeptejte se na něj v lékárně.
teploměr a léky
Podpořit imunitu můžeme také probiotiky. Ta jsou dostupná jak v doplňcích stravy, tak i v obsahu některých potravin. Podpora a zlepšení funkce střevní mikroflóry nám mohou pomoci.
Bolesti v krku či kašli se dá snadno předcházet teplotou doma či v práci. Nevytápějte na příliš mnoho stupňů. Ideální pokojová teplota se pohybuje okolo jednadvaceti stupňů. Někteří lékaři doporučují otužování. S tím ale opatrně. Mělo by být velmi pozvolné. Mohlo by pak způsobit více škody než užitku.