Přístřešky, pergoly, altány, plní funkci užitečnou tím, že chrání proti prudkému slunci, mírnému dešti a částečně i proti větru. Protože je to časté místo setkávání nejen rodiny, ale také přátel, musí plnit také funkci estetickou, musí být hezký na pohled, aby se nám pod ním příjemně sedělo.

altán

Zahradní altány se vyrábí z různých materiálů, s různou stabilitou konstrukce, a tím se odvíjí i pořizovací cena. Nejčastěji si lidé pořizují altány s konstrukcí hliníkovou nebo dřevěnou. Obě tyto konstrukce jsou stabilní, nicméně dřevěné jsou variabilnější, více tradiční i více „oku lahodící“. Hliníkové altány působí chladnějším dojmem a hodí se zejména do moderní bytové zástavby. Do přírodního prostředí a ke klasickým stavbám se spíš hodí dřevěné zahradní altány. Dřevěný zahradní altán je navíc stabilní, vhodný i na větrnější místa.

Před pořízením zahradního altánu je dobré si promyslet, kam jej v zahradě umístíme. Zda blízko k domu nebo v nějakém vzdálenějším tichém koutě zahrady. Záleží také na účelu, kterému má zahradní altán sloužit. Pokud v něm chceme pořádat hostiny s jídlem a pitím, je vhodnější jej umístit blíže k domu, abychom se s občerstvením moc nenaběhali. Pokud má zahradní altán sloužit spíše ke klidnému odpočinku, pak bude jeho umístění vhodné někde uprostřed zahrady.

pergola

Zahradní altány, zejména ty dřevěné, představují velmi dekorativní prvek v každé zahradě. Pokud se vhodně sladí s okolním prostředím, a to barevně i celkovým vzezřením (výškou, délkou, robustností, okrasnými prvky), mohou tvořit přímo umělecké dílo. Každý altán může být jiný, individuálně upravený konkrétním potřebám. Velmi krásně působí, pokud je takový zahradní altán ozdoben popínavými rostlinami. Nejznámějšími a nejvíce pěstovanými popínavými rostlinami jsou břečťan, popínavé růže, vinná réva, popínavá hortenzie a podobně.