Něco málo z historie
Malířská technika, která vznikla již v době antiky, spočívala v používání vosku, který se horkem spojoval. Používal se vosk včelí a různých barev bylo docíleno přidáním pigmentu. Voskem se nanášel většinou na dřevěnou plochu. Tento druh malířské techniky spatřil světlo světa v Egyptě před více jak čtyřmi tisíci lety.
plameňáci na obrázku.jpg
Nenáročné tvoření
Pokud se chcete věnovat enkaustice, nemusíte se bát velkých nákladů a ani toho, že vám tato technika zabere několik hodin denně. Do obrazů můžete odrážet své myšlenky a pocity, ve vytvořeném obrazu pak uvidíte odraz svého duševna.
Co si pořídit
Jestliže jste úplný začátečník, ve specializovaném obchodě pro tvořivé najdete sady určené těm, kdo se právě chystají s enkaustikou začít. Potřebovat budete enkaustickou žehličku, vosky a papíry určené právě pro tuto techniku. Sady navíc obsahují i popis, jak a co používat.
dva plamínky.jpg
Jak malovat
Není to nic složitého, vosk nanesete na papír k tomu určený žehličkou. Pokud vosk vychladne, už ho nelze spojit, proto je využívána horká deska. Malovat můžete štětci nebo perem s násadkou. Na rozehřátí vosku můžete také použít horkovzdušnou pistoli.
Na úplně svůj první obraz si připravte tak tři barvy, ty jednu po druhé přiložte na žehličku, která vosk ohřeje a pak přiložte na tvrdý, křídový papír. To, jak budete pohybovat žehličkou, je zcela ve vašich rukou. Barvy můžete různě překrývat tak, až bude obraz podle vašich představ nebo momentální nálady či vašeho citového rozpoložení. Čím tmavší barvu použijete, tím delší dobu bude potřebovat na roztavení. Po použití žehličku vždy pečlivě otřete od použité barvy.
Touto technikou vznikají úžasné, jedinečné a originální obrazy a obrázky. Nemusíte být nijak nadaní nebo oplývat zručností, takto malovat mohou i děti. Barvy lze kombinovat dle libosti, fantazii se meze nekladou.