To, že menstruační cyklus často provázejí bolesti v podbřišku, je známá věc. Ženy i mladé dívky ji důvěrně znají.
Menstruační cyklus provází ženu v jejím produktivním věku. Zhruba od 13 let, ale často i dříve, každý měsíc má žena týdenní menstruaci, která končí až v tzv. menopauze., která nastává u každé ženy jinak, kolem 45–55 let. Důležité je ale zdůraznit, že její život tím nekončí, a to ani sexuální. Je jasné, že pro ženy ale nastávají určité změny, tělesné i psychické. Okolí by tedy mělo počítat např. s prudkými změnami nálad, za něž žena rozhodně nemůže, a je tedy potřeba je respektovat. Musí se totiž vyrovnat např. s pocitem, že už pro muže není tak atraktivní jako dřív. V žádném případě se nemusí za nic stydět.
menstruační potřeby.jpg
Krvácení děložní sliznice, kterým se menstruace vyznačuje, není jen znakem toho, že spermie vajíčko neoplodnila a to se neusídlilo v děloze, ale také je důležitá k celkovému vyčištění organismu a celkové hormonální stabilitě.
Každý člověk vnímá a snáší bolest jinak, proto i každá žena prochází menstruací jiným způsobem s jinými projevy. Někdo téměř nekrvácí a naopak. Některá žena ale ani nemusí pociťovat onu bodavou bolest, která se stupňuje a zase odeznívá. Mohou cítit jen slabší tlak.
květ v pupíku.jpg
Menstruaci mohou provázet i bolesti hlavy, prsou, svalů i kloubů.
Pomoct mohou např. teplé obklady a celkové teplo. Nedoporučuje se káva a alkohol. Některé ženy ale tvrdí, že jim to naopak pomáhá. Stává se také, že alkohol menstruaci úplně zastaví. Proti bolesti pomáhají i volně dostupné léky.
Důležitá je hygiena. Vhodná jsou např. některá intimní mýdla s obsahem kyseliny mléčné, která zajistí přirozené prostředí. Při menstruaci žena nebere antikoncepční pilulky, i když je pravda, že páry si v těchto dnech sex často odepřou. Některé ženy ale tvrdí, že mají při sexu v době menstruace lepší prožitek.